Kurz ČNB 04.07.2022
Všechny kurzy
EUR - 24,745 CZK
USD - 23,668 CZK
GBP - 28,783 CZK

Bankovky 5000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem zůstávají v platnosti

Bankovky 5000 Kč zůstávají i po 1. červenci 2022 v oběhu jak ve variantě s úzkým, tak s širším stříbřitým proužkem. Pravidla pro nakládání s nimi se nemění a je tedy možné s nimi i nadále standardně platit za nákup zboží a služeb. Jak již dříve uvedla Česká národní banka, ukončení platnosti bankovek s úzkým stříbřitým proužkem se pětitisícíkoruny netýká.

čnBlog – Covidová stopa v prognózách ČNB

Autoři blogu Karel Musil a Stanislav Tvrz z odboru makroekonomických prognóz sekce měnové přináší zpětný pohled na naplňování prognóz, sestavených v ČNB v „covidovém“ roce 2020. Vyhodnocení naplňování prognóz je podstatnou součástí zlepšování predikčního modelu, jde o důležitou zpětnou vazbu. Vyhodnocení prognóz také přináší aktuální jarní Zpráva o měnové politice (ZoMP).

Zpráva o finanční stabilitě – jaro 2022

ČNB vydává plné znění Zprávy o finanční stabilitě – jaro 2022 a zápis z jednání bankovní rady z 16. června 2022, kdy byla zpráva projednána.

A. Michl – Přinesu evoluci, ne revoluci

První rozhovor Aleše Michla po jeho jmenování guvernérem ČNB od 1. 7. 2022 pro týdeník Ekonom o inflaci, úrokových sazbách a jeho vizi budoucího směřování centrální banky: „ČNB zůstane konzervativní institucí, která má národu zabezpečovat cenovou a finanční stabilitu. Na těchto cílech se příštích šest let nic nezmění.“ (rozhovor byl zveřejněn 26. 5. 2022)

Inflační očekávání finančního trhu – červen

Výsledky červnového průzkumu jasně ukazují na pokračující růst inflačních očekávání v ročním i tříletém horizontu, které se odklánějí dále od 2% inflačního cíle. Předpokládaný růst HDP v letošním roce byl revidován mírně směrem vzhůru, naopak v příštím roce bude ekonomický výkon i přes určité zrychlení podstatně slabší, než v minulém šetření. Roční odhady úrovně tržních úrokových sazeb i základní 2T repo sazby v průměru předpokládají jejich pozvolný pokles. (pdf, 898 kB)

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 22. června 2022

Návštěvnické centrum ČNB

Zavítejte do našich zábavně-vzdělávacích expozic v Praze či v Brně a objevujte v nich svět peněz a ekonomiky. Pomůžeme vám, abyste se v něm už nikdy neztratili. Vstup zdarma!

Přejít na web Návštěvnického centra

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Konec platnosti starých bankovek

Skončila platnost starších vzorů bankovek z let 1995 až 1999. Podle čeho neplatné bankovky nejsnáze poznáte a kde je můžete vyměnit?

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

1,00 %

CCyB
sazba

Inflace

Květen 2022

Aktuální prognóza ČNB

13,1 %

Inflace
2022

4,1 %

Inflace
2023

0,8 %

HDP
2022

3,6 %

HDP
2023

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

ČNB a současná inflace