Kurz ČNB 26.01.2022
Všechny kurzy
EUR - 24,520 CZK
USD - 21,744 CZK
GBP - 29,383 CZK

Vyhlašujeme 6. ročník Ceny ČNB!

Česká národní banka vyhlašuje již 6. ročník soutěže o Cenu ČNB v rámci Ekonomické olympiády, kterou pořádá Institut ekonomického vzdělávání. ČNB podporuje tento projekt od jeho založení pod osobní záštitou viceguvernéra Tomáše Nidetzkého.

Informace o úvěrech v programech COVID

Na stránce Statistika odkladů splátek a úvěrů v programech COVID byl zveřejněn přehled o úvěrech v programech COVID k 31. 12. 2021.

CNB WP 8/2021 – A Tale of Different Capital Ratios: How to Correctly Assess the Impact of Capital Regulation on Lending

V tomto článku S. Malovaná, M. Hodula, J. Bajzík, Z. Gric ukazují, že vztah mezi kapitálem bank a úvěry se v čase mění. Zjišťují, že uváděné odhady elasticit jsou významně ovlivněny tím, jaký empirický přístup výzkumníci zvolí.

J. Frait – Makroekonomické prostředí a ceny rezidenčních nemovitostí v ČR

Prezentace ředitele sekce finanční stability ČNB Jana Fraita Makroekonomické prostředí a ceny rezidenčních nemovitostí v ČR a v zahraničí přednesená 25. 1. 2022 na Diskusním setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Makroekonomické trendy a investice do nemovitostí v ČR a regionu CEE. (pdf, 671 kB)

O. Dědek – Nesouhlasím s razancí růstu sazeb, ale nulu také nechci

Člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek popsal v rozhovoru pro Lidové noviny, jak vnímá faktory způsobující současnou inflaci a jak to dopadá na jeho rozhodování o nastavení úrokových sazeb: „Od září minulého roku se na každém měnovém jednání hlasuje o razantním zvýšení úrokových sazeb. Předmětem mého nesouhlasu je právě ta razance. Navrhovat snížení sazeb nedává valný smysl, jsou-li trhy nastaveny právě na to zvýšení. Proto hlasuji pro stabilitu sazeb. To ale neznamená, že bych požadoval, aby úrokové sazby byly stále poblíž nuly.“

Upozornění na aktivity společnosti Pristine Group LLC a obchodní platformu Fin Fix

ČNB upozorňuje veřejnost, že společnost Pristine Group LLC, která nabízí možnost investice do akcií, akciových indexů, komodit, rozdílových smluv (CFD) a nástrojů peněžního trhu (forex) prostřednictvím obchodní platformy umístěné na stránkách www.finfix.world, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb v ČR. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! Nabízíme placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

2,75 %

Diskontní sazba

3,75 %

2T Repo sazba

4,75 %

Lombardní sazba

0,50 %

CCyB
sazba

Inflace

Prosinec 2021

Aktuální prognóza ČNB

3,7 %

Inflace
2021

5,6 %

Inflace
2022

1,9 %

HDP
2021

3,5 %

HDP
2022

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Zlatá vysokohmotnostní mince